//nativeahiska.ucoz.org/post-177-1214146847_22.gif
Приветствую Вас, Гость
Главная » Статьи » SON DAKİKA » AHISKA HABER

Türkiye'deki Ahıskalı göçmen ve Sığınmacılara İnsani Yaşam Hakkı Tanınsın!
ü
Türkiye'deki Ahıskalı Türk Göçmen ve Sığınmacılara İnsani Yaşam Hakkı Tanınsın!

Türkiye'de yaşayan Ahıskalı göçmen ve sığınmacıların durumunu ele almadan önce Türkiye’nin göç ve iltica politikaları ile bu alandaki mevzuata değinmek, konuyu daha iyi kavramak ve daha isabetli bir değerlendirme yapabilmek açısından yararlı olacaktır.Türkiye’nin göç ve sığınma politikaları öncelikle "Türk so- yu ve kültürü” taşıyan göçmenlerin Türkiye’ye yerleştirilmesi üzerine kurulmuş (Örneğin; 11.07.1992 tarih ve 3835 sayılı Ahıska Türklerinin Türkiye”ye Kabulü ) ve bu anlayış, AK Parti iktidarına kadar devam etmiştir. AK P’nin iltica konusundaki 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 4 Nisan 2013 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmesi ve Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesiyle "Türk so- yu ve kültürü” taşıyan göçmenlerin Türkiye’ye yerleştirilmesi resmen terkedilmiş oldu.

Etnik temizlik ve asimilasyon mağdurları olarak Türkiye'ye göç eden Ahıskalı Türk mülteci/sığınmacıların Türkiye'de sağlık hizmeti sunulması noktasında yaşanan trajediyi ortaya çıkaran sebeplere de bu nedenledir. 

Türkiye'deki  Ahıskalı Türklerin sağlık durumundaki problemler yeni değildir, idarecilerin keyfi tutumları sebebiyle,
Aziz Turanov'un mülteci olarak sığındığı Bursa'da alçaltıcı şekilde mağdur edilmesi bizim için niyetin ne olduğunu açıkça ortaya çıkarıyor. Bu durum Ahıska Türk camiası bakımından onur kırıcı ve kabul edilemez bir durumdur.

6458 Sayılı Kanunun dördüncü bölümünde sınır dışı etme işlemi ve şartları açıklanırken "hiç kimsenin insan onuruna yakışmayan şartlarda yaşamasına göz yumulamayacağı ve can güvenliğinin tehlikede olacağı bilinen bir yere gitmeye zorlanamayacağı” belirtilmiştir. Aziz Turanov'un Rusya Federasyonu’na sınır dışı edilmesi durumunda hayati tehlikelerinin sözkonusu olacağından ciddi anlamda endişe duymaktayız, yolda ölüm riski çok yüksektir.

Türkiye’ye sığınan Ahıskalı Türklere yönelik sosyal politikaları iyileştirmek için takip sistemi oluşturulmalı, ayrım görmeden tıbbi hizmet alma hakkı sağlanmalıdır. Diyaliz hastası Ahıska Türkü Aziz Turanov'un tedavi görme hakkını engelleyen polisler hakkında da soruşturma açılmalı ve cİbilliyetsizlik veya GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMAK cezasız kalmamalı. Bundan herkesin ve bu konuda, üzerine vazife düşen herkese, yani sorumlu herkesin kendince vicdani bir ders çıkarması ve bir daha Türkiye'ye göç eden Ahıskalı Türk mülteci/sığınmacıların böyle insanlık trajedileri yaşanmaması için gayret göstermesi Ahıskalı Türklerin haklarına saygı göstermek ve sorumluluk anlayışı ile hareket etmeleri gerekmektedir.Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this 
webpagePDF© NATIVE AHISKA NEWS
Категория: AHISKA HABER | Добавил: alim (14/Сен/2015)
Просмотров: 1935 | Рейтинг: 5.0/4
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]