//nativeahiska.ucoz.org/post-177-1214146847_22.gif
Приветствую Вас, Гость
Главная » Статьи » SON DAKİKA » AHISKA HABER

3’CÜ KEZ DATÜB’ÜN BAŞKAN OLDİ.

3’CÜ KEZ DATÜB’ÜN BAŞKAN OLDİ

Ahıskali Biznesmen Ziyaddin Kassanov Kazakistan’ın Almati şeherın'de gerçekleştirilen Datüb (Dünya Ahıska Türkler Birliği) 3’cü Genel Kongresinde 3’cü kez başkan oldi.3’cü kez başkan olan Ziyaddin, şunları söyledi: Elbette bu milletimizin bana verduği bir sorumluluhtur, ona göre her bir seçimden sonra daha böyük bir sorumluluk üzerine alıyersin, millete verduğun sözleri çalışıp daha sonra yerine geturiyersin.

Bütün dünya biliyerki, haksız yere bizi evimizden yurdumuzdan aldiler bir gece içerisinde Kazakistan’a ve Orta Asya’ya sürdüler, hayvan vagonlarında ne kadar trajik şey yaşadık ne kadar insanlarımız öldü ne kadarı yolda kaldılar ne kadarı açlıktan öldüler onları bütün tarih bilir.

Ama önemlisi buraya gelende bizim Kazah kardaşlerimiz Özbek Kırgız onlar bize yardım ettiler ve biz ata yurdumuza gelduh, burada da başladuh bu güne kadar o örf adetlerimizi unutmaduh dilimizi dinimiz unutmaduh her şeyimizi koruduh ve yaşamaya devam ediyeruh. Ama bu arada elbette ki problemler'de oluyer.

Bizim mehsedimiz birinci haklarımızı almak doğrudan milletimizi Vatanimiz Ahıska'ya Gürcistan’a yol açmah. Ondan sora gelmah isteyen gelsin gelmeyenin canı sağ olsun iş onda değull biz Gürcistan’a gidip orayi işgal etmah hom istemiyeruh. Bizim amacımız Gürcistan devleti adil davransın bize ve bilsinler ki bizi onlar zamanında haksız sürdüler ve bugün haklarımız var ve onlar bunları vermelidurler. Bizim bu açıdan büyük çalışmalarımız var, hem Evropa konseyinde hem diğer Uluslararası teşkilatlarında hem de Türkiye devletimiz bize yardım eder bu konularda her yerde hem de direk Gürcistan devletine hem Cumhurbaşkanına hem bakanlarına hem başbakanına biz devamlı temaslar halindeyuh.

Ancak maalesef ve maalesef Gürcistan devleti bizim oraya dönmemize bize her türlü engel koyuyiyer bizim Ahıskalılar oraya dönmesini istemiyer. Mesela 43 tene ev alduh ama oraya gelen Ahıskalılere her türlü baskı yapıliyer.Bu konuda devamlı bir dava var. Bizimkilerinin onnarinen hep çarpışma oliyer. Bu çarpışma inşallah devletimizin ve Uluslararası olan bütün teşkilatların yardımiynen Ahıskalılara yer açacavuh.

Türkiye’de de yıllardur Ahıska Türklerin sorunları varidi vatandaşluh vermiyerdiler, ancak sayın cumhurbaşkanımızın talimatıynen son bir ay içerisinde Ahıska Türklerine vatandaşlık hakkı verildi ve Ahıskalılar kimlik almaya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Türkiye Cumhuriyetin kimliğini almaya başladılar.

Siz bilirsiniz Cumhurbaşkanımız Ukrayna savaş bölgesinde Ahıska Türkleri Erzincan’a geturdi. Bu tekrarliyem çünkü biz bunu hiçbir zaman unutmiyeruh  Allah razi olsun. Neden çünkü bu milletimiz için inanılmaz böyk bir eyluhtur. ALLAH RAZI OLSUN! dedi.Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this 
webpagePDF© NATIVE AHISKA NEWS


Категория: AHISKA HABER | Добавил: alim (12/Ноя/2017)
Просмотров: 1274 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]