http://nativeahiska.ucoz.org/post-177-1214146847_22.gif
Приветствую Вас, Гость
Главная » Видео » CULTURE OF LIFE

Ahıska Türkleri Dönüşü bekliyor

00:01:24
Просмотры: 1 Добавил: alim NATIVE AHISKA TUBE 
Описание материала:

500 bin Ahıska Türkü halen Gürcistan'a döneceği günlerin umuduyla yaşıyor

Türkiye'nin sürgündeki Ahıska Türkleri'ne olan desteği, Dışişleri Bakanı Ahmed Davutoğlu'nun Tiflis ziyaretinde somut bir hal aldı.
Dışişleri bakanı Ahmed Davutoğlu, Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan dışişleri bakanları üçlü toplantısı için 27 Mart 2013 günü Gürcistan'ı ziyaret etti. Davutoğlu'nun gündeminde, işbirliği projelerinin yanısıra sürgündeki Ahıska Türklerinin sorunları da vardı. Davutoğlu, Ahıska Türklerinin, anavatanları Gürcistan'a dönüşleri konusunda Tiflis yönetimiyle "çok yakından çalıştıklarını" söyledi.
"Ahıska Türklerinin geçmişte Gürcistan vatandaşı olduğunu" hatırlatan Davutoğlu "bu insanlar sosyalist rejim tarafından vatanlarından çıkarıldı. Bu topraklar Gürcistan'ın olduğu gibi onların da topraklarıdır" ifadelerini kullandı. Gürcistan'a dönüş için bekleyen ve bugün orta Asya ve Kafkasya'da yaşayan Ahıska Türkleri'nin sayısının 500 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor.
Davutoğlu'nun bu açıklamalarına Rusya'daki Ermeni diasporasından tepki geldi. Ermeni diasporası, Ahıska Türkleri'nin geri dönüşüne karşı olduklarını açıkladı. Gürcistan'ın 2007 yılında aldığı kararla Ahıska Türkleri'ni geri çağırmasının büyük bir hata olduğunu belirten Ermeni topluluk, geri dönüşe karşı oluş gerekçelerini sıralarken muhtemel bir etnik çatışmaya dikkat çekti.
Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Язык: Русский
Длительность материала: 00:01:24
Автор: BİZİM AHISKA
Сайт автора: https://www.youtube.com/user/polat27zizu
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]