http://nativeahiska.ucoz.org/post-177-1214146847_22.gif
Приветствую Вас, Гость
Главная » Статьи » SON DAKİKA » AHISKA HABER

Türkiye’ye Sığınan Ahıskalı Mültecilerin İmdat Çığlığı.
Türkiye’ye Sığınan Ahıskalı Mültecilerin İmdat Çığlığı.

Türkiye’ye sığınan Ahıskalı mültecilerin yaşadıkları sıkıntıların dayanılmaz noktalara ulaştığı bildiriliyor.Yetkililerin verdikleri sözleri yerine getirmediğinden yakınan Ahıskalılar. Ankara'daki yöneticilerin bugüne kadar Ahıskalılar için verdiği sözlerin hangisini tuttuğunu soruyor.Yıllar önce göç ettikleri Bozüyük ilçesinde, Kapanalan köyünde yaşayan 370 Ahıska Türkünden 250'si, kimlik belgeleri olmadığı için yaşadıkları sıkıntıların giderilmesini bekliyor. Bozüyük İlçesine bağlı Kapanalan köyünde kaderlerine terk edilen 73 aileden oluşan Ahıskalı mülteciler yaşamlarını kimlik belgesi olmadan sürdürüyorlar.
Ahıskalı mülteciler milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’nin birkaç bin Ahıskalı Türk mülteciye neden gereken ilgiyi gösteremediğine bir anlam verilemiyor.

Köy Muhtarı Arslan Güneş, konu hakkında yaptığı basın açıklamasında;”  Bozüyük'e gelen 250 soydaşın, akrabaları burada bulunduğu için Kapanalan'a yerleştirildiğini, Kapanalan'da hane sayısının bu göçle 100'e ulaştığını, söz konusu köylülerin bir bölümünün tarım ve hayvancılıkla uğraştığını, bazılarının da sigortasız olarak inşaatlarda ve başka işlerde çalıştığını
söyledi.” 

Kırgızistan'dan 2010'da ailesiyle köye göç eden Bekir Veliev ise Türkiye'yi kendilerine vatan olarak gördüklerini anlattı. Türkiye'ye yük olmaya değil, ülkenin yükünü sırtlanmaya geldiklerini ifade eden Veliev, "Çalışma izinlerimiz yok. Çalışma izni istemiyoruz. Bize kimlik verilsin. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'ndan yardım bekliyoruz" diye konuştu.

Veliev, annesinin Kırgızistan'dan Kapanalan'a gelip yerleşmek istediğini ancak kimlik sorunu nedeniyle bunu yapamadıklarını belirtti.

Çocuklarının, kimlikleri olmadığı için büyük sıkıntılar yaşadığını, bursluluk sınavlarına giremediğini dile getiren Veliev, "Okulda müdürler soruyor, 'Kimlik numaran var mı?' diye. Kimlik verilmeyince çocuklarımız vatandaş değil. 'Vatanımızdayız, sınavlara neden katılamıyoruz?' diye soruyorlar. Kimlik verilmeyince çocuklarımızın psikolojisi de bozuluyor. Ne sınavlara katılabiliyorlar ne de askere gidebiliyorlar" ifadesini kullandı.


Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this 
webpagePDF© NATIVE AHISKA NEWS
Категория: AHISKA HABER | Добавил: alim (08/Янв/2015)
Просмотров: 766 | Рейтинг: 4.8/4
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]