http://nativeahiska.ucoz.org/post-177-1214146847_22.gif
Приветствую Вас, Гость
Главная » Статьи » SON DAKİKA » AHISKA HABER

Türkiye Vatandaşlığına Geçmek İsteyen Ermeni ve Ahıskalılara Müjde!
Türkiye Vatandaşlığına Geçmek İsteyen  Ermeni ve Ahıskalılara Müjde!
 
4,500 Ahıska  Türk'üne 25 yıldır vatandaşlık veremeyen Türkiye, Osmanlı'ya ihanet ettikleri gerekçesiyle, 24 Nisan 1915 olaylarında Osmanlı topraklarından kovulan yüz binlerce Ermeni çocuklarına çifte vatandaşlık hakkı vermeye hazırlanıyor.

 
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ermenilere 99. yılı dolayısıyla  başsağlığı açıklamasının, daha kapsamlı bir Ermeni açılımının habercisi olduğu ortaya çıktı. Buna göre; Ankara, 1915 Tehcir sürecini yaşayan Ermeni etnik kimliğine sahip Osmanlı Vatandaşılarının, çocuk ya da torunlarına  TC PASAPORTU VE NÜFUS KAĞIDI vermeye hazırlanıyor.
 Bu arada elimize ulaşan son bilgilere göre,Türkiye Cumhuriyeti Kırgızistan Büyükelçisi Metin Kılıç, Kırgızistan'da yaşayan Ahıskalıları ziyaret ederek 70 yıldır sürgün hayatı yaşayan Ahıskalı Türklere TC PASAPORTU VE NÜFUS KAĞIDININ verilmesi'de gündeme gelebileceğini söyledi.Elde edilen bilgilere göre, Hükümetin kabul ettiği düzenleme öncelikle Türkiye ve ABD’deki Ermeni cemaatini etkilemesi bekleniyor. Birinci Dünya Savaşı'nda,Türkiye’den Ahıska'ya, Azerbaycan'a  ve şimdiki Ermenistan topraklarına göç etmek zorunda kalan Ermeni çocuklarına çifte vatandaşlık hakkı vermeye hazırlanan Türkiye, 1944 yılında Nazi Almanyası'nın o dönem müttefiki olan Türkiye ile işbirliği yaptığı gerekçesiyle dönemin Sovyet diktatörü Jozef Stalin tarafından ana vatanları Ahıska'dan sürülen Ahıskalıların mağduriyetlerin giderilmesi üzerindede ciddi olarak çalıştıklarını belirttiyor.

 Hatırlatalım: Daha önce Türkiye’de ikamet eden 5 bine yakın Ahıskalı göçmen Türkiye pasaport almak istediklerini Türkiyenin üst düzey yöneticilerine beyan etmiş, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 4 bin 500 Ahıskalı Türkün hep beraber istisnai yolla Türkiye vatandaşlığa geçmesnin kesinlikle mümkün olmadığını söylemişti.


Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this 
webpagePDF© NATIVE AHISKA NEWS

Категория: AHISKA HABER | Добавил: alim (27/Апр/2014)
Просмотров: 1803 | Рейтинг: 5.0/11
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]