http://nativeahiska.ucoz.org/post-177-1214146847_22.gif
Приветствую Вас, Гость
Главная » Статьи » SON DAKİKA » AHISKA HABER

İstanbul'da Ahıska konferansı düzenlendi
İstanbul'da Ahıskalıların Vatan hasreti konferansı düzenlendi

Ahıska Türkleri Dernekleri İstanbul'da  Ahıskalı Öğrenciler, Mezunlar ve Mensupları Derneği (AHİMED),Tüm Ahıskalılar Sosyal İktisadi İşbirliği ve Yardımlaşma Derneği (TASİYAD)  katılımıyla  Vatan hasreti konferansı düzenlendi.Organizasyonun açış konuşmasını yapan Ahıskalı Öğrenciler, Mezunlar ve Mensupları Derneği (AHİMED) Genel Sekreteri Rüstem Alioğlu, yaşadıkları vatan hasretini anlattı. Alioğlu, "Sorunlarımızı akademik anlamda her boyutu ile tartışmaya başlamış bulunuyoruz. Bu konferans bütün Ahıskalıların vatanlarına hasretlerini azaltmak amacına katkı sunacaktır.” dedi.
Ahıskalı Öğrenciler, Mezunlar ve Mensupları Derneği (AHİMED) tarafından İstanbul’da düzenlenen konferansa birçok akademisyen katılarak Ahıska Türkleri ve onların yaşadığı sorunları gündeme taşıdı. Konferans katılımcılarından Tüm Ahıskalılar Sosyal İktisadi İşbirliği ve Yardımlaşma Derneği (TASİYAD) Başkanı Habibullah Mürsel, "Bizim şuna buna değil, böyle yüksek karakterlerle idealize edilen ufuk insanlara ihtiyacımız var. Önümüzdeki yıllarda, milletimizin hayallerini bu yüksek mefkure insanları gerçekleştireceğinden emin olabilirsiniz.” diye konuştu. Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Minera Aliyeva, din duygusunun çok güçlü olduğu Ahıskalıların zamanla kendi kültürünü koruyamadıklarını kaydetti.
Ahıskalıların sorunlarına uluslararası hukuk ve Avrupa Birliği penceresinden bakan uluslararası ilişkiler uzmanı Elşan İzzetgil de, Gürcistan’a yüklendi. Ahıska Türklerinin sorununun aslında Gürcistan’ın üzerine düşen hukuksal gereklilikleri yerine getirmesi ile düzelebileceğini belirten İzzetgil, yol haritasını şöyle özetledi: "Çözüm sınırlı olmamalı, tamamen tüm hakların eşitçe iade edilmesi olmalıdır. 2011 AB raporunda da yazdığı gibi Gürcistan’ın görevlerini yerine getirmediği açıkça belgelenmiştir. Bu sorunla alakalı Türkiye’nin ilişkilerini kullanarak gerekli baskıyı uluslararası boyutta Gürcistan’a yapması çok faydalı olacaktır.” Konferansa katılanlar arasında Ahıska ve Ahıskalıların tüm sorunları ile yakından ilgilenen bir isim olan Ahıskalı Türkler İşbirliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Rasim Bayraktar da yer aldı. Aile hayatına vurgu yapan Bayraktar, "Ahıskalı Türkler sürgün süresince aşırı şekilde insanlık dışı muameleye maruz kalmış ve gerçek manada haksızlığa uğratılmıştır. Bizler Ahıska Türklerinin ailevi hayatlarını sosyal boyutuyla incelemeli ve bunlara çözüm bulmalıyız.” diye konuştu.İstanbul Üniversitesi Rektörü adına konferansa katılan  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat, 1930 senesi sonrasında 400 bine yakın Ahıskalının Türkiye’ye göç ettirildiğini ya da Orta Asya’ya sürüldüğünü belirterek, tüm bu yaşanan zorlukların dünyaya duyurulamadığını vurguladı. İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya da Ahıskalıların yaşadığı sorunların anlatılmasında AHİMED’e büyük görevler düştüğüne dikkat çekti.


© NNA-TV


Категория: AHISKA HABER | Добавил: alim (15/Апр/2013)
Просмотров: 1123 | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]