http://nativeahiska.ucoz.org/post-177-1214146847_22.gif
Приветствую Вас, Гость
Главная » Статьи » SON DAKİKA » AHISKA HABER

Çavuşoğlu Ukrayna'da Ahıska Türkleri ile görüştü.
Mevlüt Çavuşoğlu  Ukrayna'da Ahıska Türkleri ile görüştü.
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, temaslarda bulunmak üzere geldiği Ukrayna'nın başkenti Kiev'de, Ahıska Türkleri ve Kırım Tatarları temsilcileriyle görüştü.Mevlüt Çavuşoğlu, Kırım Tatarları milli lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Cemil Kırımoğlu, Kırım Tatarları Milli Meclisi Başkanı Rifat Çubarov, Ahıska Türkleri Vatan Cemiyeti Ukrayna Temsilcisi Marat Resuloğlu ile Kiev Büyükelçisi Can Yönet Tezel ile bir araya geldi.
 
Görüşmenin ardından açıklama yapan Ahıska Türkleri Ukrayna Temsilcisi Marat Resuloğlu, Ukrayna’nın doğusunda başlayan silahlı olayların Slavyansk ve civarında yaşayan 2 binden fazla Ahıska Türkü'nün yaşamını olumsuz etkilediğini belirtti. Slavyansk’taki çatışmalardan dolayı Ahıska Türkleri'nin geçimini sağladığı tarım ve hayvancılıkla uğraşamadığını kaydeden Resuloğlu, bu insanların maddi açıdan çok zor durumda kaldığını ifade etti. Resuloğlu, bu çatışmalarda Slavyansk’ta yaşayan birçok Ahıska Türkü'nün evine top mermisinin isabet etmesi sonucunda tamamen yıkıldığını, bazılarının ise çeşitli ölçülerde hasar gördüğünü vurguladı.
 
Resuloğlu, Çavuşoğlu ile görüşmede Ukrayna’nın doğusundaki silahlı çatışmalardan olumsuz etkilenen Ahıska Türkleri'nin sorunlarını dile getirdiğini kaydederek bu konuda Türkiye’den destek beklediklerini ifade etti.
 
Yarın ülkedeki temaslarını sürdürecek olan Çavuşoğlu, Ukrayna Dişişleri Bakanı Pavlo Klimkin ile Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey'in alt organı olan Ortak Stratejik Planlama Grubu'nun  3. toplantısına katılacak.Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this 
webpagePDF© NATIVE AHISKA NEWS
Категория: AHISKA HABER | Добавил: alim (10/Ноя/2014)
Просмотров: 883 | Рейтинг: 5.0/3
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]