http://nativeahiska.ucoz.org/post-177-1214146847_22.gif
Приветствую Вас, Гость
Главная » Статьи » SON DAKİKA » AHISKA HABER

Ahıskalı Göçmenlerin Haklarına Saygı Gösterilmelidir
Ahıskalı Göçmenlerin Haklarına Saygı Gösterilmelidir

Gürcüstan, Özbekistan,Kırgızistan, Rusiya gibi eski SSCB'yi oluşturan ülkelerde Ahıskalı Türklere yönelik ciddi insan hakları ihlalleri maalesef devam etmektedir. Bildiğiniz gibi AB'nin İnsan Hakları Savunucuları bu ülkelerde kendi çıkarlarına göre bir siyaset izliyor. Ȍte yandan Türkiye’nin Ahıska Türkleri konusundaki sicili de pek parlak değil. Çok üzülerek görüyoruzki, Türkiye bugüne kadar sözde gösterdiği tavrı maalesef icraatta gösteremedi.Son dönemde,Türkiye’de  Ahıskalı göçmenlere ve sığınmacılara yönelik insan hakları ihlalleri giderek artış göstermektedir. Bu konudaki yasal boşlukların giderilmemesi, Ahıskalı göçmen ve sığınmacıların yasal haklarının tanınmamış olması ve uygulamanın bu şekilde devam etmesi Ahıska Türklerin insani dramların Türkiye'de de devam edeceği kaygısını arttırmaktadır. Ahıskalı Türklerin özellikle, sığındıkları ülke şartlarını ele aldığımız zaman görüyoruz ki, Türkiye'ye göç etmek zorunda kalan  Ahıskalı Türkler çok ciddi ihlallerle karşılaşmakta ve mülteci olmalarına rağmen sahipsiz ve yalnız kalmaktadırlar.

Türkiye'ye iltica eden Ahıskalı göçmenlere verilen ikamet izinleri, çalışma izni vermemesi, son derece kaygı verici bir durum. Bu nedenle,çaresiz duruma düşen Ahıskalılar hiçbir hak ve sosyal güvencesi olmadan düşük maaşlarla insanlık dışı koşullarda hayatları boyu kaçak yaşamak zorunda kalıyorlar.

Haklarında Türkiye'den sınır dışı edilme kararı çıkan Ahıskalı göçmen ve sığınmacıların Rusya,Özbekistan ve Kırgızistan gibi eski SSCB'yi oluşturan ülkelere gönderilmeleri halinde bir sıra temel insan hakları bile tehlike altına giriyor. Bu nedenle Türkiye'den sınır dışı edilen Ahıskalı göçmen ve sığınmacıların güvenli bir ülkeye iade edilmeleri gerekmektedir. Ahıskalı Türklerin Türkiye’den sınırdışı edilmeleri durumu 02.07.l992”de kabul edilmiş ve 11.07.1992 tarihinde de Resmî Gazete'de yayımlanmış Ahıska Türklerinin Türkiye'ye Kabulü Ve İskanına Dair 3835 sayılı Kanundan kaynaklanan yükümlülüklerin açık ihlali olarak değerlendirilebilir.

Yıllardır yok edilmeye çalışılan ve neredeyse bitme noktasına getirilen Ahıskalı Türklerin,Rusya'nın güneyinde karşılaştığı sıkıntılar nedeniyle  ABD’ye sığınma (iltica) hakkı tanınması için başvuruları mevcuttur.  Rusya'da yapılacak Soçi 2014 Kış Olimpiyatların hemen sonrasında, Ahıskalı Türklere yönelik  saldırıların artacağı yönündeki gittikçe artan söylentiler endişesiyle, bölgeden ayrılmak isteyenlerin sayısı artıyor olması daha kaygı verici bir durumdur. Bu nedenle Ahıskalı göçmenlerin haklarına saygı gösterme zorunluluğu bakımından Türkiye’den sınırdışı edilme kararlarının ivedilikle geri alınması gerekmektedir.

Son olarak belirtmek gerekir ki ortaya çıkan hukuka aykırı bu durum duyduğumuz endişeleri arttırmaktadır. Bu nedenle mevzuat ve uygulamadaki aksaklık ve eksikliklerin bir an önce giderilmesi gereklidir.  

Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF © NATIVE AHISKA NEWS
Категория: AHISKA HABER | Добавил: alim (29/Янв/2014)
Просмотров: 892 | Рейтинг: 5.0/6
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]