http://nativeahiska.ucoz.org/post-177-1214146847_22.gif
Приветствую Вас, Гость
Главная » Статьи » SON DAKİKA » AHISKA HABER

Ahıska Türkleri Ulusal Kurultayı Antalya'da Yapıldı

Ahıska Türkleri Ulusal Kurultayı Antalya'da Yapıldı

Antalya Ahıska Türkleri Dernek Başkanı Tayfur: "Ahıskalı Türkler, binlerce yıl Orta Asya coğrafyasından Anadolu topraklarına göç eden, Türk milletinin öz parçasıdır" Ahıska Türkleri Hukuk Müşaviri Hüseyin: "Anavatamız Türkiye'de Türk olarak muamele görmek istiyoruz"

Antalya Ahıska Türkleri Dernek Başkanı Ferman Tayfur, "Ahıskalı Türkler, binlerce yıl Orta Asya coğrafyasından Anadolu topraklarına göç eden, Türk milletinin öz parçasıdır" dedi. Ahıska Türkleri Ulusal Kurultayı, Antalya'da gerçekleştirildi. Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu'nda düzenlenen kurultayda Türkiye'de yaşayan Ahıska Türkleri'nin sorunları, geçmişte bugüne kadar Ahıskalıların yaşantıları anlatıldı.

Antalya Ahıska Türkleri Dernek Başkanı Ferman Tayfur, dernek olarak ilde bulunan Ahıskalıların sorunlarını çözme adına yıllardır çalıştıklarını söyledi. Ahıskalıların Türkiye'de en büyük iki problemi olduğuna dikkati çeken Tayfur, bunların birinin vatandaşlık, diğerinin ise çalışma hakkı olduğunu belirtti.

Ahıska Türkleri'nin geçmişte "Osmanlı" diye anıldığını, hiçbir zaman Türkiye'den ayırt edilmediğini vurgulayan Tayfur, şunları kaydetti: "Bizler o kadar işkence, sürgün ve baskıya rağmen hiçbir zaman örf, adet ve dilimizi kaybetmedik. Eski Sovyetler Birliği'ni oluşturan cumhuriyetlerde yaşamış, anavatanları Türkiye'ye göç etmiş Ahıskalı Türkler, binlerce yıl Orta Asya coğrafyasından Anadolu topraklarına göç eden, Türk milletinin öz parçasıdır. 1060'larda Selçuklu ordusuyla harp meydanlarında düşmana karşı, 1071'de Malazgirt'te Rum ordularına karşı, Çanakkale Savaşı'nda da yine düşman ordusuna karşı savaşmış onlarca şehit vermiştir."

Tayfur, Antalya'da yaklaşık 27 bin Ahıskalı'nın yaşadığını, Ahıska Türkleri'nin en çok göç ettiği illerden biri olan Antalya'da, 10 yıl sonra Ahıskalı nüfusunun ortalama 100 bine ulaşacağını bildirdi. Ahıska Türkleri Hukuk Müşaviri Ramiz Hüseyin de şartlar ne olursa olsun insanların tarihi doğru anlaması ve doğru temeller üzerine kurması gerektiğini söyledi. Türkiye'de bazı vatandaşların, "Ahıskalı Türkler kimlerdir" gibi sorular sorduklarından ve geçmişe dair bir çok olayı bilmediklerinden yakınan Hüseyin, Ahıskalıların Türkiye'nin herhangi bir vilayetinde yaşayan Türklerden hiçbir farkı olmadığını, yıllarca askeri ve idari baskılara rağmen dimdik ayakta kaldıklarını anlattı.

Hüseyin, sürgün sürecinde 20 binden fazla, İkinci Dünya Savaşı'nda da 26 bin Ahıskalı'nın öldüğünü vurguladı. Hüseyin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye genelinde 200 binden fazla Ahıska Türk'ü var.  2 Temmuz 1992 yılında kabul edilen 3835 sayılı Kanun'un uygulanmasını istiyoruz. Anavatamız Türkiye'de Türk olarak muamele görmek istiyoruz. Bizler hiçbir zaman bölücülük, bölgecilik, ayrımcılık yapmayız. Zihniyetimizde böyle kötü tohumlar hiçbir zaman olmamıştır."
Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF © NATIVE AHISKA NEWS
Категория: AHISKA HABER | Добавил: alim (29/Мар/2014)
Просмотров: 1682 | Рейтинг: 5.0/6
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]