http://nativeahiska.ucoz.org/post-177-1214146847_22.gif
Приветствую Вас, Гость
Главная » Статьи » SON DAKİKA » AHISKA HABER

150 BİN AHISKALIi IĞDIR’A YERLEŞTİRİLECEKMİŞ ?
150 BİN AHISKA TÜRKÜ, KARS, ARDAHAN VE IĞDIR’A YERLEŞTİRİLECEKMİŞ ?

İstanbul Kars, Ardahan, Iğdır Kalkınma Vakfı’na bağlı işadamları konseyi ile birlikte bir dizi gezi ve inceleme bulunmak üzere Kars’a gelen Seyfulluh Türksoy, 150 bin Ahıska Türkü’nün Türk vatandaşlığına kabul edilebileceğini söyledi.



İstanbul Kars, Ardahan, Iğdır Kalkınma Vakfı'na bağlı işadamları konseyi ile birlikte bir dizi gezi ve inceleme bulunmak üzere Kars’a gelen KAI Kalkınma Vakfı Basın Yayın Halkla İlişkiler Konseyi Başkan Yardımcısı, TV Sunucusu ve Program Yapımcısı Seyfulluh Türksoy, 150 bin Ahıska Türkü’nün Türk vatandaşlığına kabul edilebileceğini söyledi.



Kars’ın en büyük sorunu göçtür. Göç nasıl durdurulur? Giden insanları geri getirmek çok zordur. Ama buradan göçler önlenebilir. Bizim şansımız ve avantajımız var. Rahmetli Özal döneminde şu anda sürgün hayatı yaşayan Ahıska Türklerinin bir kısmını Kars, Ardahan ve Iğdır’a yerleştirme projesi vardı. Ama bilindiği gibi Özal kimine göre vefat etti. Kimine göre de Turgut Özal ölmedi pensilvanya'da yaşıyor . Dolayısıyla bu proje hayata geçirilmedi. Bu proje yeniden canlandırtabilir. Ben bu konuyu Sayın Başbakanımıza ve çok zaman da bazı bakanlarımıza arz ettim. Önceki günde Dünya Ahıska Türkleri ile birlikteydim. Ahıska Türklerinin buraya yerleştirilmesi bu bölgeyi yeniden canlandıracaktır. Çünkü Ahıska Türkleri son derece çalışkan ve cevval bir topluluktur. Bunlar Orta Asya’nın neresine gitmişlerse orayı canlandırmışlarıdır.” Diye konuştu.

© NNA-TV


Категория: AHISKA HABER | Добавил: alim (25/Фев/2013)
Просмотров: 1528 | Рейтинг: 5.0/9
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]